Home / Dieta / Artykuły / Czy Hashimoto jest nieuleczalną chorobą ?
Czy Hashimoto jest nieuleczalną chorobą ?

Czy Hashimoto jest nieuleczalną chorobą ?

Hashimoto, coraz częściej słyszymy to słowo. Wystarczy pójść do endokrynologa z podwyższonym tsh, a usłyszymy diagnozę „ma Pan Hashimoto proszę brać to to i to, Dieta nic nie daje więc proszę sobie tym nie zaprzątać głowy”. Tak się dzieje w większości przypadków (nie wszystkich). Dzięki literaturze z zachodu oraz wielu badaniom naukowym możemy śmiało powiedzieć, że cały czas idziemy do przodu w kwestii poznawania naszego organizmu.

Często słyszymy, że Hashimoto to choroba tarczycy. Jest to dalekie od prawdy, jest to choroba, a raczej stan dysfunkcji całego układu immunologicznego w naszym organizmie, który zaczyna działa na niekorzyść przeciwko własnym tkankom. Oczywiście Hashimoto może mieć i ma wpływ na tarczycę, natomiast nie jest to regułą, ponieważ tarczyca sama w sobie jest podatna na wszelkie zmiany (nie tylko patologie).

Gdzie szukać źródła ?

Niestety przyczyny u każdego różnią się i nakładają na siebie. Często nadmiar stanów zapalnych jest czynnikiem, który upośledza nasz układ immunologiczny.

 • Geny = predyspozycje przekazywane w rodzinie.
 • Nadmierny stres
 • Metale ciężkie
 • Problemy z przewodem pokarmowym w szczególności jelita
 • Gliadyna (czyli białko zawarte w glutenie) nie sam gluten taki straszny a jego budowa.
 • Destabilizacja hormonów płciowych
 • Nieprawidłowości względem insuliny i glukozy
 • Niedobory witamin lub minerałów (najczęściej i jedno i drugie)

To bardzo uogólniona i okrojona lista, nie mniej jednak ma ona pokazać że każdy czynnik szkodzący naszemu organizmowi będzie upośledzał jego funkcje i odciskał na nim piętno.

Jakie mamy obecnie podejście do tej przypadłości, a jakie powinniśmy mieć.

Niestety współcześnie Polscy lekarze nie są na bieżąco jeśli chodzi o choroby autoimmunizacyjne. Lekarz wypisze lek z hormonami tarczycy i uważa sprawę za zamkniętą, natomiast pacjent niestety ufa bezgranicznie lekarzowi i dalej pogarsza swój stan zdrowia.

Jeżeli naprawdę chcemy sobie pomóc, powinniśmy znaleźć kompetentną osobę z którą będziemy szukać przyczyn a nie tylko zaleczać lub chować pod dywan objawy. Dostarczenie sztucznych hormonów nie jest rozwiązaniem jeśli nie znamy przyczyny, ponieważ układ immunologiczny nie atakuje tylko tarczycy, może zaatakować wszystko nawet mózg, co bardzo dotkliwie odczujemy.

Czy istnieje lek na Hashimoto

Oczywiście że tak !

 • niestety nie w takiej formie jakbyśmy chcieli
 • wymaga czegoś więcej niż wybrania się do lekarza i wykupienia otrzymanej od niego recepty.
 • nie doprowadzi do wyleczenia czegoś do czego jesteśmy predysponowani natomiast może doprowadzić do wyciszenia objawów

Najlepszym lekiem będzie wyeliminowanie przyczyn, natomiast by je wyeliminować najpierw trzeba poświęcić trochę czasu na znalezienie ich. Z praktyki mogę powiedzieć że zwykle bardzo szybko znajdujemy podstawowe błędy, natomiast niekiedy trzeba naprawdę długo i głęboko szukać pewnych nieprawidłowości w życiu człowieka, które tworzą patologiczne środowisko wewnątrz.

Pierwszy krok do poprawienia sobie życia w Hashimoto

Na pewno powinniśmy się zastanowić co nas stresuje w życiu oraz czy jesteśmy w stanie się tego pozbyć. Niewątpliwie chroniczny stres będzie przyczyną nadmiernych stanów zapalnych, które niekorzystnie odbiją się na naszym zdrowiu.

Autor

Konrad Kisiel

Student dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zajmuje się dietetyką kliniczną, dietą sportowców oraz osób aktywnych.

Dietetyk i miłośnik aktywności fizycznej. Konrad jest związany ze sportem od najmłodszych lat, treningiem o charakterze sylwetkowym oraz dietetyką zajmuje się od 18 roku życia. Z zawodu trener personalny. Konrad jest pasjonatem w swojej dziedzinie, żaden ciężki przypadek nie jest mu obcy. Każdy potrzebujący pomocy w poprawie zdrowia znajdzie u niego to czego szuka.
Specjalizacja:
• Zaburzenia hormonalne
• Choroby autoagresywne
• Insulinooporność
• Poprawa samopoczucia
• Redukcja otyłości lub niedowagi

E-mail 1Kisiel.konrad@gmail.com

https://www.facebook.com/sprawdzonydietetykwarszawa

Comments

comments

About Admin

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone! *

*

Scroll To Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com