Home / Dieta / Artykuły / Obalamy mity – piwo na zakwasy!?
Obalamy mity – piwo na zakwasy!?

Obalamy mity – piwo na zakwasy!?

W moim premierowym artykule z cyklu „Obalamy Mity” postanowiłem raz na zawsze wyjaśnić i uporządkować wiedzę na temat „zakwasów po treningu” i „picia piwa na zakwasy”. Przede wszystkim należałoby wyjaśnić sobie termin zakwasy a w zasadzie wyprowadzić czytelnika z błędu. Mam na myśli fakt, iż  to co powoduje ból mięśni 24-48 a nawet 72h po treningu to tzw. DOMS (z ang. Delayed Onset of Muscle Soreness) a nie wspomniane już zakwasy. Zostało udowodnione już dosyć dawno, ok 7 lat temu, że kwas mlekowy już 1-2h po wysiłku jest zneutralizowany do poziomu wyjściowego, czyli tego przed treningiem. To co boli to nic innego jak mechaniczne uszkodzenie komórek mięśniowych, procesy zapalne lub obrzęk komórek mięśniowych.

Natomiast, jeśli chodzi o „piwo na zakwasy” to nic bardziej mylnego, ponieważ piwo poprzez zawartość alkoholu spowalnia procesy regeneracji mięśni (utrzymuje dłużej we krwi poziom kortyzolu wytworzonego podczas treningu, a substancja ta działa silnie katabolicznie tj. degraduje białka, w tym białka mięśniowe), jak również zmniejsza efektywność nawadniania po zakończonym treningu. Ponadto podstawowym problemem każdego alkoholu, niezależnie w jakiej formie – wino, piwo czy mocniejsze trunki – jest jego kaloryczność i niezmiernie szybka wchłanialność tych kalorii. Alkohol jest drugim najbardziej kalorycznym związkiem po tłuszczach. Kiedy próbujesz stracić tłuszcz, wszystkie te dodatkowe kalorie stanowią główny problem. Alkohol hamuje zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Kiedy wątroba zostaje zaktywowana do trawienia alkoholu, spalanie tłuszczu w organizmie zatrzymuje się całkowicie! Alkohol odwadnia co zaburza wchłanianie wielu składników odżywczych. A więc jeszcze raz: piwo na zakwasy – niekoniecznie! Dodatkowo spożywanie większych ilości alkoholu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak: choroby wątroby, choroby serca, nadciśnienie, udar mózgu, kardiomiopatia, zaburzenia rytmu serca, rak, zmniejszenie odporności na infekcje, artretyzm i hipoglikemia. Do tego zawarta w chmielu lupulina działa nasennie i otępiająco   co może spowalniać czas reakcji, o czym każdy z nas przekonał się przynajmniej raz w życiu.

duzo piw 300x108 Obalamy mity   piwo na zakwasy!?Co prawda ostatnie badania pokazały, że piwo znajduje się całkiem wysoko w skali odżywiania. Jako napój składający się głównie z wody, ziarna zbóż, drożdży i chmielu jest produktem naturalnym, szybko ulega strawieniu i jest łatwo przyswajalne przez organizm. Woda stanowi 93% objętości piwa. Większość producentów tego alkoholu korzysta ze swoich źródeł głębinowych stąd woda, na której powstaje piwo jest mineralna. Z łusek jęczmienia pochodzą znaczne ilości łatwo przyswajalnego krzemu, który hamuje osteoporozę. Ponadto ściany komórkowe jęczmienia dostarczają błonnik (beta-glukany), który korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego. Z ziarna zbóż i drożdży pochodzą witaminy z grupy B pobudzające trawienie. W tym: niacyna (witamina PP), folacyna (witamina B11, kwas foliowy), pirydoksyna (witamina B6), ryboflawina (B2) i kwas pantotenowy (B5). Nie zmienia to jednak faktu, że piwo wypite w dzień treningowy przyniesie więcej szkód niż pożytku naszym mięśniom i ogólnie pojętej wydolności. Zatem proponuje kieliszek wina, bądź szklankę piwa okazjonalnie w weekendy.

Źródła:

  1. „Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego” – Jan Górski, PZWL
  2. http://birdgei.wordpress.com/2011/09/20/study-shows-drinking-beer-after-exercise-hydrates-as-much-as-water/
  3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Piwo
  4. http://nikerunningpoland.bieganie.pl/2012/01/17/piwo-po-treningu/
Polecamy stronę Seweryna Sroki: http://trenerpersonalny24.pl/oraz kanał: http://www.youtube.com/channel/UCY9LpSgJeAPne0yw9P3jhQA
http://psto.pl/- Pomorskie Stowarzyszenie Trenerów Osobistych

fot. freedigitalphotos.net, Idea go

Comments

comments

About Admin

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone! *

*

Scroll To Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com