Home / Dieta / Artykuły / Przegląd polskich kalkulatorów kalorii, wartości odżywczych
Przegląd polskich kalkulatorów kalorii, wartości odżywczych

Przegląd polskich kalkulatorów kalorii, wartości odżywczych

Specjaliści, jak i sportowcy wiedzą jak ważne w diecie są odpowiednia ilość i jakość pokarmu, rozłożenie składników pokarmowych. W celu dokładnych szacunków pomocne mogą być kalkulatory kalorii czy wartości odżywczych. Mający miejsce wysyp w Internecie różnych kalkulatorów może jednak spowodować duży mętlik. Postanowiliśmy przyjrzeć się części z nich.

 

Terminologia

 

Pod pojęciem kalkulator kalorii można znaleźć zarówno kalkulatory kalorii, wartości odżywczych , jak i spalonych kalorii. Te drugie funkcjonują najczęściej na prostych zasadach, wyliczenia opierając głównie na wieku, płci, czasie trwania, rodzaju wysiłku, czasami masie ciała.

 

Baza produktów

 

Niestety, większość kalkulatorów zawiera dość niewielki zasób produktów. Zaliczymy do nich np. te ze stron http://www.saladstory.com, http://www.mojanowafigura.pl, http://www.doz.pl/zdrowie, http://www.trzymajforme.pl, http://fitness.wp.pl czy http://www.zdrowotne.pl

Na uwagę zasługują kalkulatory ze stron http://ar.pl (około 1900 produktów) oraz http://kalkulatorkalorii.net (1294 produktów). Numerem jeden okazał się ten ze strony http://www.tabele-kalorii.pl z liczbą aż 14 838 produktów.

 

Funkcjonalność

 

Większość kalkulatorów posiada zarówno wyliczenia dotyczące ilości kalorii i zawartości białka, węglowodanów, tłuszczu w 100 g, jak również możliwość przeliczenia na dowolną wagę porcji. Na uwagę zasługuje http://kalkulatorkalorii.net, gdzie kolorowe wykresy słupkowe obrazują wartości odżywcze, a ponadto można znaleźć przepisy na potrawy, które znajdują się w bazie. Są także kalkulatory, w których można dodać własny posiłek do dziennego menu, np. kalkulator ze strony http://potreningu.pl. Część kalkulatorów wymaga zalogowania w celu skorzystania z całej bazy, np. http://www.fitwit.p, http://vitalia.pl czy http://exerceo.pl. Co ciekawe i dość niepokojące, można spotkać także kalkulator, który poza kalorycznością przelicza jedynie zawartość tłuszczu: http://www.female.pl/zdrowie/licznik-kalorii.

Jaki kalkulator polecacie? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

fot. freedigitalphotos.net, adamr

Comments

comments

About Admin

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone! *

*

Scroll To Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com